Potravinová alergia u detí - dá sa vyliečiť?

Autor: Imunoblog | 31.5.2017 o 10:02 | Karma článku: 2,65 | Prečítané:  987x

6 mesačné dievčatko s ťažkým atopickým ekzémom, ktorý sa veľmi nezlepšuje pri bežnej liečbe, 4 mesačný chlapček s hnačkami, niekedy aj s prímesou krvi v stolici, alebo iné 4 mesačné dieťa, ktoré má prejavy potravinovej alergie.

Pri vyšetreniach sa zistí, že dieťa má alergiu na kravské mlieko, vajíčko, prípadne inú potravinu. Po vynechaní potravín, na ktoré je dieťa alergické zo stravy, v prípade dojčenia aj zo stravy matky, dochádza rýchlo k výraznému zlepšeniu prejavov, alebo úplnej úprave stavu.

Diéta na celý život?

Vynechanie určitých potravín z jedálnička je často dosť komplikované, dokonca prináša zo sebou stres pre celú rodinu. Je potrebné dôsledne čítať všetky etikety, poučiť celú rodinu o potrebe vynechať určité potraviny, čo je niekedy dosť problematické. Často majú ostatní členovia rodiny pocit, že dieťa je zbytočne takto obmedzované a predsa len by niečo z tých dobrôt na stole mohlo ochutnať. Problémom je tiež návšteva materskej školy, ktorá často nemá možnosti, aby takýmto deťom zabezpečila špeciálnu stravu. Preto sa rodičia často a celkom oprávnene pýtajú - bude takáto diéta u dieťaťa potrebná celý život? Je možné, že sa alergia postupne stratí? Kedy môžeme skúsiť opäť podať potraviny, na ktoré dieťa v minulosti zareagovalo?

U malých detí do 1 roka ide väčšinou o alergiu na kravské mlieko, menej často sú deti alergické na vajíčko, ešte menej na pšeničnú múku. Veľmi málo malých detí je alergických na rôzne druhy zeleniny, strukoviny, ovocie, orechy a arašidy, toto sú alergény typické až pre staršie deti a dospelých. Alergia na potraviny v rannom detstve síce predstavuje zvýšené riziko vzniku ďalších alergických ochorení, okrem ekzému aj alergickej nádchy a atopického ekzému v neskoršom veku, na druhej strane veľmi často s vekom dieťaťa dochádza k nástupu tolerancie, čiže dieťa postupne môže konzumovať potraviny, na ktoré bolo predtým alergické. To, či dôjde alebo nedôjde k nástupu tolerancie, závisí jednak od konkrétnych alergénov, jednak od individuálnej reakcie dieťaťa.

Všeobecne môžeme povedať, že alergia na mlieko, vajíčko, ako aj pšeničnú múku, či sóju s vekom „vyhasína“, viac ako polovica detí (podľa niektorých štúdií aj viac ako ¾ detí) v 5.roku života už tieto alergény tolerujú. K horšiemu nástupu tolerancie väčšinou dochádza u detí, ktoré sú alergické na viacero alergénov naraz, ktoré prekonali závažnú reakciu po požití alergénu, a tiež ktoré majú vysoký stupeň senzibilizácie na konkrétny alergén (t.j. majú výraznú reakciu, v kožných testoch alebo krvných testoch na konkrétny alergén). Ale aj u takýchto detí môžeme postupne očakávať nástup tolerancie, aj keď nie všetkých alergénov, tak aspoň niektorých (napríklad dieťa, ktorému v 6 mesiacoch bola zistená alergia na kravské mlieko a vajíčko, môže v 2 rokoch mlieko tolerovať, ale alergia na vajíčko pretrváva ďalej). Na druhej strane alergia na arašidy, stromové orechy, strukoviny, morské plody je síce v prvom roku života zriedkavá, ale ak sa objaví, vo väčšine prípadov pretrváva celý život.

Záverom môžeme teda skonštatovať, že u väčšiny detí, ktoré majú prejavy potravinovej alergie v rannom detstve, dochádza postupne k tolerovaniu alergénov, často zo začiatku najmä v tepelne upravenej forme (napríklad koláč, ktorý obsahuje vajíčko). Práve kvôli tomu je potrebné raz za 6 mesiacov absolvovať kontrolné vyšetrenie, kde sa prehodnotí klinický stav dieťaťa, prípadne uskutočnia doplňujúce vyšetrenia, event. expozičný test, aby sa posúdil vývoj tolerancie. Tým pádom nedôjde k zbytočnému predlžovaniu reštrikčných  diétnych opatrení, ktoré síce dieťatku veľmi pomohli, ale zároveň veľmi skomplikovali život rodičom a v prípade nástupu tolerancie už ďalej nie sú potrebné.

Autor: MUDr. Zuzana Rennerová, PhD.

Mávate často migrény? Možno trpíte potravinovou intoleranciou!

Prečítajte si viac na našom Imunoblogu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Parlament je plný grobianov, menších a väčších bláznov a fašistov (píše Samo Marec)

Parlament je ako Fekišovce, len horší.

Píše Martin Kugla

Matovič hrá užitočného idiota oligarchiátu

Namiesto boja proti mafii Matovič máva ideologickou zástavou.


Už ste čítali?