reklama

Značka: Žijem bez lepku

Celiakia je autoimunitné ochorenie organizmu. Skôr ako sa ochorenie prejaví, potrebuje vhodné podmienky. Tak ako pri stavbe domu. Základom je zdedený gén triedy HLA DQ2 alebo HLA DQ8, z ktorého však dedíme len predispozíciu (vlohu

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pri celiakii môže trvať niekoľko rokov, kým je stanovená správna diagnóza. Celiakia patrí medzi multisystémové ochorenie. Dlho prebieha skryto a plazivo. Prejavuje sa od necharakteristických celkových príznakov (únava, neprospievanie, nízky vzrast, oneskorená puberta...), cez črevné (bolesti bruška, hnačka, zápcha, nevoľnosť, anorexia, afty,) a mimočrevné (anemia, osteopenia, osteoporóza, bolesti svalov a kĺbov, striedanie nálad, depresie, neschopnosť sa sústrediť, sterilita, kožné zmeny...) k asociovaným ochoreniam (autoimunitné ochorenie štítnej žľazy, autoimunitné ochorenie pečene, cirhóza, Morbus Croh, proktokolitida, carcinom tráviaceho systému, Sjogrenov syndróm, Downov syndróm, epilepsia, schizofrénia, autizmus...). Toto ochorenie pripomína chameleóna. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

LEPOK, LEPOK, VŠADE SAMÝ LEPOK

Lepok alebo glutén je zmes gliadínu a glutenínu – rastlinných bielkovín, ktoré sa nachádzajú v pšenici, raž, jačmeni a ovse. Povedzme si najskôr pár slov o pšenici ako o celom zrne. Celé zrno, ktoré nám ponúka príroda, obsahuje všetko, čo naše telo potrebuje. Je zložené prevažne zo škrobu a bielkovín, jeho povrchová vrstva je nositeľom minerálov, vitamínov a vlákniny. Cenný je aj malý klíček – nesie v sebe zdroj energie: kvalitné vitamíny, minerály a tuky s nenasýtenými mastnými kyselinami. (zelený klíček môžu aj celiatici.)

My však z toho všetkého využívame len lepok a škrob v podobe múky a výrobkov z nej. Spolu zapečená so škrobom vo forme pečiva lahodí našim chuťovým pohárikom, ale náš organizmus ju takto nevie spracovať. Neporadí si s ním ani HCl v žalúdku a posunie ho do tenkého čreva, kde sa správa ako „lepidlo a brúsny papier“. Zlepí a poškodí črevné klky. Naruší črevnú sliznicu, zvýši jej priepustnosť a zníži slizničnú imunitu. Má podobnú štruktúru ako naše bielkoviny. Organizmus vystavený neustálemu pôsobeniu lepku začne produkovať protilátky proti vlastným bunkám. Tento jav označujeme ako „fenomén mimikry“. Naša imunita sa takto dostane do bludného kruhu a spustí reťazovú reakciu rôznych ochorení: od neznášanlivosti potravín, cez alergiu a autoimunitu až k nádorovému ochoreniu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Lepok sa okrem pekárenských výrobkov, cestovín, koláčov, palaciniek, ukrýva aj v ďalších potravinách, akými sú sójová omáčka, párky, majonéza, cukríky či zmrzlina.

Keďže lepok dodáva potravinám nielen lepšiu chuť, ale aj štruktúru a tvar, vyskytuje sa v dnešnej dobe v oveľa väčšom množstve ako kedysi. Ľudia ho tak prijímajú v enormnom objeme, a to spôsobuje problémy ústiace do celiakie.

Ochorenie stúplo takmer na dvojnásobok u dospelých. Maximum diagnostiky je medzi 30-40 rokom života. Častejšie sa na ochorenie myslí a zlepšila sa diagnostika. Už dávno neplatí, že je to ochorenie len detského vek a že dieťa z neho vyrastie. Pri dodržiavaní bezlepkovej stravy sa dosiahne remisia – protilátky sú negatívne a aj s celiakiou je možný kvalitný a plnohodnotný život.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

AKÝM POTRAVINÁM BY SME SA MALI PRI CELIAKII VYHÝBAŤ?

Predovšetkým tým ktoré obsahujú lepok: pšenica, jačmeň, ovos a raž a výrobkom z nich. Aj pri výrobkoch označených ako bezlepkové odporúčam čítať etiketu. K celiakii môžu byť pridružené aj iné potravinové alergie. Venujte pozornosť aj „Éčkam“, ktoré obsahujú lepok: E150, E620, E621, E622, E623, E624, E625, E965, E1100, E1400, E1401, E1402, E1403, E1404, E1405, E1410, E1412, E1413, E1414, E1420, E1421, E1422, E1440, E1442 a E1450.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri boji s celiakiou je dôležité uvedomiť si niekoľko dôležitých krokov:
1. krok je bezlepková strava,
2. krokom je uvedomiť si zodpovednosť za svoje zdravie,
3. krok je zmena myslenia. Akékoľvek ochorenie je výzvou na zmenu. Uvedomiť si , že hlavou múr neprerazím ani nad ochorením nemôžem vyhrať. „Spolužitie“ s ochorením pomôže zdolať aj tie najneriešiteľné situácie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V prípade nedodržiavania bezlepkovej diéty sa môžu u celiatikov prejaviť následky v podobe alergie, ale aj iných ochorení, ktoré zdanlivo nesúvisia s celiakiou a príznakov spomínaných v článku vyššie. Vždy myslime na to, že pri celiakii je narušená slizničná bariéra a zvýšená priepustnosť črevnej steny. Cieľom pri bezlepkovej diéte je črevo opäť zregenerovať a znížiť priepustnosť črevnej steny.

NEJEM LEPOK AJ KEĎ NIE SOM CELIATIK. JE TO SPRÁVNE?

Pre potvrdenie a diagnostiku celiakie určite nie. Tam kde niet lepku, niet ani celiakie.
Ale je tu aj druhý aspekt - zodpovednosť za svoje zdravie. Strava je pre nás zdroj energie a stále platí: „Povedz mi, čo ješ a ja ti poviem, akými chorobami trpíš.“ Ide skôr o zmenu životného štýlu: stravy, primeranej športovej aktivity a zmeny myslenia.

Imunoblog

Imunoblog

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  77
  •  | 
  • Páči sa:  65x

Zdravie máme iba jedno, preto je dôležité sa oň starať.Nadmerná precitlivenosť alebo naopak znížená obranyschopnosť vie poriadne zamávať s našim zdravím, ktorého hlavným zdrojom je naša imunita. Aby sme si ju však dokázali chrániť a udržať, musíme jej rozumieť. Na našom blogu preto nájdete rady odborníkov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti v oblasti zdravia a imunity. Viac o imunite sa dočítate na: www.imunoblog.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

reklama

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu