reklama

Akné nie je len choroba pubertiakov

Akné patrí k ochoreniam, ktoré majú dedičné pozadie. Takže ak ním trpia obaja rodičia, je pravdepodobné, že akné bude mať aj ich dieťa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Naopak neexistujú dôkazy z vedeckých štúdií, že akné spôsobuje zlá strava, slabá hygiena či nevhodná sexuálna aktivita. Napriek tomu časť odborníkov tvrdí, že jeho rozvoj podporujú aj stres, sacharidové a mliečne potraviny, psychické poruchy či niektoré nesprávne životné návyky.

Výskyt akné 

Najčastejšie sa akné objavuje u adolescentov a mladších dospelých. Podľa prieskumov až 80 % ľudí vo veku medzi 11 a 30 rokov bolo zasiahnutých aspoň slabou formou akné.

Najčastejšie sa vyskytuje u dievčat vo veku 14 a 17 rokov a u chlapcov medzi 16 a 19 rokom. Väčšina akné vymizne po dvadsiatke. Avšak približne 1 % mužov a 5 % žien trpí akné aj vo veku nad 25 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Aké poznáme druhy akné?

Akné môžeme rozdeliť na miernu, strednú a ťažkú formu. Mierna forma sa prejavuje slabým výsypom komedónov (uhrov) a pľuzgierikov. Len v minimálnej miere sa objavujú uzlíky a zapálené lézie, bez rizika zjazvenia. Stredný stupeň akné zápalu je sprevádzaný početnejším výskytom papúl, komedónov a pľuzgierikov. Ťažké a chronické formy akné (dermatológovia rozlišujú viac podskupín) sú charakteristické značným výskytom papúl a vyrážok, prechádzajúcich až do hnisavých či podkožných uzlov na dosť značnej ploche pokožky. V týchto prípadoch je výrazné riziko zjazvenia. Už pri strednom stupni sa odporúča navštíviť dermatológa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako sa akné lieči?

K dispozícii máme značné množstvo liečebných postupov a prípravkov. V princípe sa delia na preventívne činnosti, povrchovú liečbu pokožky a systémovú perorálnu (ústnu) liečbu. Zaujímavou je svetelná terapia. Rôzne etapy vývoja a formy akné si vyžadujú rôznu liečbu. Medzi najčastejšie oficiálne formy terapie patria:

  1. benzoyl peroxid,

  2. antibiotiká vo forme krémov alebo ústne,

  3. retinoidy,

  4. svetelná terapia,

  5. perorálna antikoncepcia (u žien). 

Nemedicínske liečebné postupy pri miernom akné

Najmä pri miernejších formách akné netreba podceňovať prírodnú liečbu vrátane úpravy stravovania. Niekedy stačí iba správna nutričná ​​rovnováha a starostlivosť o pleť a nastane pozitívna zmena. Pred návštevou lekára skúste skombinovať viaceré z týchto prípravkov a postupov. Výsledok by sa mal dostaviť najneskôr do 6 týždňov:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. čajovníkový olej – olej zo stromu Melaleuca alternifoliais z Austrálie (nejde o pravý čajovník). Zásluhou antibakteriálnych účinkov pôsobí proti akné, pričom má veľmi málo nežiaducich účinkov.

  2. Aloe Vera – vodnatý gél z Aloe vera je tiež účinným prírodným liekom proti akné. Gél je bohatý na enzýmy, má upokojujúce protizápalové a anti-bakteriálne vlastnosti.

  3. Zinok – pri akné je vhodné dopĺňať si kapsulami hladinu zinku v organizme, a tým posilňovať imunitný systém s pozitívnym vplyvom aj na regeneráciu pokožky. 

  4. Vitamín E a A – vitamín A podporuje stav pokožky, vitamín E taktiež pomáha v boji proti akné svojimi antioxidačnými vlastnosťami.

  5. Medová kúra – 2 x týždenne si naneste na tvár medovú masku. Med má antibakteriálne a dezinfekčné vlastnosti a podporuje hojenie drobných raniek.

  6. Umývajte si postihnuté miesta dvakrát denne mydlom s obsahom síry. Umývať sa treba jemne, aby nedošlo k poškodeniu pokožky, ktoré by len zvýšili tvorbu mazu.

  7. Udržujte svoje vlasy z dosahu tváre.

  8. Chróm – je dôležitý pre liečbu kožných infekcií. Užívajte ho raz denne počas 3 mesiacov, resp. počas zhoršeného akné.

  9. Nenoste make-up. Zbytočne len prispieva k upchávaniu pórov pokožky. Ak už ho naozaj musíte aplikovať, používajte len prípravky na vodnej báze.

  10. Nevytláčajte ani neškriabte si uhry a čierne bodky.

  11. Vymieňajte si každý druhý – tretí deň návlek na vankúši.

Imunoblog

Imunoblog

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  77
  •  | 
  • Páči sa:  65x

Zdravie máme iba jedno, preto je dôležité sa oň starať.Nadmerná precitlivenosť alebo naopak znížená obranyschopnosť vie poriadne zamávať s našim zdravím, ktorého hlavným zdrojom je naša imunita. Aby sme si ju však dokázali chrániť a udržať, musíme jej rozumieť. Na našom blogu preto nájdete rady odborníkov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti v oblasti zdravia a imunity. Viac o imunite sa dočítate na: www.imunoblog.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

reklama

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu