Akné nie je len choroba pubertiakov

Autor: Imunoblog | 12.4.2018 o 13:47 | (upravené 23.4.2018 o 13:51) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  122x

Akné patrí k ochoreniam, ktoré majú dedičné pozadie. Takže ak ním trpia obaja rodičia, je pravdepodobné, že akné bude mať aj ich dieťa.

Naopak neexistujú dôkazy z vedeckých štúdií, že akné spôsobuje zlá strava, slabá hygiena či nevhodná sexuálna aktivita. Napriek tomu časť odborníkov tvrdí, že jeho rozvoj podporujú aj stres, sacharidové a mliečne potraviny, psychické poruchy či niektoré nesprávne životné návyky.

Výskyt akné 

Najčastejšie sa akné objavuje u adolescentov a mladších dospelých. Podľa prieskumov až 80 % ľudí vo veku medzi 11 a 30 rokov bolo zasiahnutých aspoň slabou formou akné.

Najčastejšie sa vyskytuje u dievčat vo veku 14 a 17 rokov a u chlapcov medzi 16 a 19 rokom. Väčšina akné vymizne po dvadsiatke. Avšak približne 1 % mužov a 5 % žien trpí akné aj vo veku nad 25 rokov.

Aké poznáme druhy akné?

Akné môžeme rozdeliť na miernu, strednú a ťažkú formu. Mierna forma sa prejavuje slabým výsypom komedónov (uhrov) a pľuzgierikov. Len v minimálnej miere sa objavujú uzlíky a zapálené lézie, bez rizika zjazvenia. Stredný stupeň akné zápalu je sprevádzaný početnejším výskytom papúl, komedónov a pľuzgierikov. Ťažké a chronické formy akné (dermatológovia rozlišujú viac podskupín) sú charakteristické značným výskytom papúl a vyrážok, prechádzajúcich až do hnisavých či podkožných uzlov na dosť značnej ploche pokožky. V týchto prípadoch je výrazné riziko zjazvenia. Už pri strednom stupni sa odporúča navštíviť dermatológa.

Ako sa akné lieči?

K dispozícii máme značné množstvo liečebných postupov a prípravkov. V princípe sa delia na preventívne činnosti, povrchovú liečbu pokožky a systémovú perorálnu (ústnu) liečbu. Zaujímavou je svetelná terapia. Rôzne etapy vývoja a formy akné si vyžadujú rôznu liečbu. Medzi najčastejšie oficiálne formy terapie patria:

 1. benzoyl peroxid,
 2. antibiotiká vo forme krémov alebo ústne,
 3. retinoidy,
 4. svetelná terapia,
 5. perorálna antikoncepcia (u žien). 

Nemedicínske liečebné postupy pri miernom akné

Najmä pri miernejších formách akné netreba podceňovať prírodnú liečbu vrátane úpravy stravovania. Niekedy stačí iba správna nutričná ​​rovnováha a starostlivosť o pleť a nastane pozitívna zmena. Pred návštevou lekára skúste skombinovať viaceré z týchto prípravkov a postupov. Výsledok by sa mal dostaviť najneskôr do 6 týždňov:

 1. čajovníkový olej – olej zo stromu Melaleuca alternifoliais z Austrálie (nejde o pravý čajovník). Zásluhou antibakteriálnych účinkov pôsobí proti akné, pričom má veľmi málo nežiaducich účinkov.
 2. Aloe Vera – vodnatý gél z Aloe vera je tiež účinným prírodným liekom proti akné. Gél je bohatý na enzýmy, má upokojujúce protizápalové a anti-bakteriálne vlastnosti.
 3. Zinok – pri akné je vhodné dopĺňať si kapsulami hladinu zinku v organizme, a tým posilňovať imunitný systém s pozitívnym vplyvom aj na regeneráciu pokožky. 
 4. Vitamín E a A – vitamín A podporuje stav pokožky, vitamín E taktiež pomáha v boji proti akné svojimi antioxidačnými vlastnosťami.
 5. Medová kúra – 2 x týždenne si naneste na tvár medovú masku. Med má antibakteriálne a dezinfekčné vlastnosti a podporuje hojenie drobných raniek.
 6. Umývajte si postihnuté miesta dvakrát denne mydlom s obsahom síry. Umývať sa treba jemne, aby nedošlo k poškodeniu pokožky, ktoré by len zvýšili tvorbu mazu.
 7. Udržujte svoje vlasy z dosahu tváre.
 8. Chróm – je dôležitý pre liečbu kožných infekcií. Užívajte ho raz denne počas 3 mesiacov, resp. počas zhoršeného akné.
 9. Nenoste make-up. Zbytočne len prispieva k upchávaniu pórov pokožky. Ak už ho naozaj musíte aplikovať, používajte len prípravky na vodnej báze.
 10. Nevytláčajte ani neškriabte si uhry a čierne bodky.
 11. Vymieňajte si každý druhý – tretí deň návlek na vankúši.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Gašparov profil má znaky profesionálnej kampane, pripomína Blahu a Smer

Bývalý policajný šéf porušil pravidlá facebooku o reklame.

Dobré ráno

Dobré ráno: Smer sabotuje reformu nemocníc, ktorú sám sľúbil

Ide o najväčšiu reformu ostatných rokov.

Komentár Petra Schutza

Nositelia normalizačného víru sú tu stále

Trebárs Fico musel podpisom potvrdiť súhlas s odpudivosťou celej tejto éry.


Už ste čítali?