Hurá do školy! Ale čo deti s alergiou alebo astmou?

Autor: Imunoblog | 6.9.2018 o 16:09 | (upravené 28.9.2018 o 10:06) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  59x

Septembrový návrat do školy prináša so sebou isté riziká pre deti s alergiami či astmou, na ktoré by mali rodičia od počiatku myslieť. 

Skoro 8 % amerických detí trpí potravinovou alergiou a takmer 15 % z týchto detí zažije alergickú reakciu v priestoroch školy. Problémom je aj to, že deti s potravinovou alergiou majú 2 až 4 krát vyššiu šancu na komplikácie v podobe astmy a iných alergií.

Astmatický záchvat zažije aspoň raz v živote až 6 % detí vo veku 5 až 17 rokov. Cvičenie v chladnejšom počasí, osobitne u detí s potravinovou alergiou, môže v niektorých prípadoch viesť k anafylaktickým záchvatom.

So slovenskými deťmi to nie je o nič lepšie. Astmatické alebo alergické záchvaty v školskom prostredí mávajú niekoľko spoločných znakov:

  • alergény ukryté vo zvieracích výlučkoch, na koži a v srsti, peľ, prach, roztoče,
  • dráždivé látky ako studený vzduch, parfumy, pesticídy,
  • silný zápach, zmeny počasia, prach a krieda,
  • infekcie dýchacích ciest ako sú nádcha alebo chrípka,
  • telesné cvičenia, a to najmä v chladnom počasí.

Z týchto dôvodov by o ochorení vášho dieťaťa mali vedieť minimálne triedny učiteľ, učiteľ telocviku a vedúci pracovník zodpovedajúci za stravovanie detí. Hovoriť o tom treba otvorene a ešte vhodnejšie je navrhnúť konkrétne opatrenia na minimalizáciu zdravotných rizík u školákov.

Triedny učiteľ potom nebude mať problém zatvoriť okná počas vysokej hladiny peľu v ovzduší a telocvikár zas pochopí, prečo vaše dieťa nemôže športovať v naozaj chladnom počasí.

Komunikácia so školou je základ

Čoraz viac škôl a ich zriaďovateľov začína zohľadňovať potreby mladých alergikov a astmatikov. Preto sa pred prvým vstupom do školy o tom nezabudnite porozprávať s vedením školy. Preverte si napríklad, ako je to s uložením liekov pre vaše dieťa a či ich dospievajúci nemôžu nosiť so sebou.

Existujú aj ďalšie opatrenia, ktoré môžete v spolupráci so školou spraviť pre vášho školáka:

  • Keď trpí námahovou astmou, uistite sa, že má prístup k liekom počas telocviku a užije inhalátor cca 15 minút pred cvičením.
  • Porozprávajte sa s učiteľom telocviku o spúšťačoch jeho astmatických záchvatov. Vaše dieťa nemusí mať vypísanú „neschopenku“ na telocvik. Práve naopak, primerané športovanie je dôležité pre kvalitu jeho zdravia. Avšak telocvikár musí poznať všetky riziká.
  • Ak je problémom reakcia na kriedu, prach, peľ či plesne, nezabudnite to oznámiť všetkým učiteľom, prípadne prostredníctvom triedneho učiteľa.
  • Prezrite si triedu, kde bude najčastejšie vaše dieťa, prípadne aj ďalšie miesta, kde sa bude častejšie pohybovať, s dôrazom na prevenciu spúšťačov záchvatu (časté sú roztoče, krieda a prach). Ak nejaký odhalíte, porozprávajte sa s triednym učiteľom, ako znížiť toto riziko.
  • V prípade astmatických záchvatov zo stresu, zaraďte do prípravy na skúšky a testy učenie relaxačných techník (napr. dychové cvičenia).

Hovorte o chorobe s vašim dieťaťom

Nezabudnite sa o celej situácii porozprávať s dieťaťom v závislosti na jeho veku. Ubezpečte ho, že jeho choroba je normálna a nemá sa za čo pred spolužiakmi hanbiť. Nacvičte si s ním aj postup počas astmatického či alergického záchvatu. V ideálnom prípade by vaše dieťa malo mať prehľad o tom, kedy je čas na užitie lieku a ovládať správne používanie inhalátora.

Potravinová alergia a školská jedáleň

Osem potravín – arašidy, vajcia, mlieko, orechy, sója, ryby, pšenica a kôrovce – zodpovedajú za 90 % všetkých potravinových alergií. Pri reálnych polyvalentných (kombinovaných) alergiách, ktoré si vyžadujú špeciálnu stravu, sú jedlá v školských jedálňach či v škôlkach nevyhovujúce. Preto by školský pracovník, ktorý zodpovedá za prípravu jedla, mal vedieť čo najviac o potravinovej intolerancii či alergii vášho dieťaťa.

Laktózová intolerancia nie je alergia

Mlieko je dôležitým alergénom len u malých detí v predškolskom veku. Potom jeho význam prudko klesá. Môže sa ale objaviť laktózová intolerancia, ktorá však s alergiou nemá nič spoločné. Diétu je potrebné dodržiavať u tých detí, ktoré majú výrazné alebo závažné klinické reakcie, a je potrebné o tom upovedomiť pracovníkov v škole či škôlke. Navyše, ak má dieťa anafylaxiu, malo by mať stále pri sebe adrenalínové pero a osoby v blízkom okolí by ho mali vedieť používať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Petra Schutza

Čo sú fakty a čo chválenkárstvo Kočnera

Nezostáva nič, len si trpezlivo počkať, čo sa z Threemy dovyšetrí a čo nie.


Už ste čítali?