Genetická predispozícia vzniku alergií

Autor: Imunoblog | 21.3.2019 o 9:30 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  572x

Vedci už mnoho rokov intenzívne pátrajú po príčinách vzniku alergickej reakcie. Celý proces vzniku a rozvoja jednotlivých druhov alergií a intolerancií ešte nie je úplne známy.

Predpokladá sa, že základnými faktormi, ktoré stoja za rozvojom jednotlivých druhov alergií a intolerancií sú genetická predispozícia, ale aj zmena nášho životného štýlu a vonkajšie prostredie.

Vplyv genetiky (dedičnosti) sa ukazuje byť dôležitý, ale predsa len menší než sa predpokladalo v minulosti. Skoro polovica populácie – 40 % má genetickú predispozíciu (vlohu) pre vznik niektorej alergie – tzv. atopie. Predpoklad alergie ale ešte neznamená jej vznik. Na konečný rozvoj alergie u dieťaťa treba splniť viacero predpokladov. Napríklad sa musí v rannom detstve objaviť vonkajší spúšťač, alergén.

Vzhľadom na fakt, že objem alergií v populácii vo vyspelých krajinách neustále narastá, ukazuje sa, že vonkajšie vplyvy sú dôležitejšie než dedičnosť. Podieľa sa na nich hlavne „západný štýl života“, kam patrí vplyv domáceho a pracovného prostredia, interiérov bytov, budov, kde trávime 95 % svojho života, znečistenie vonkajšieho prostredia, aktívne aj pasívne fajčenie, výživové návyky, menší počet detí v rodinách a klimatizácia v miestnostiach. Tiež k zvýšenej vnímavosti vedie prílišná sterilita prostredia a prehnaná liečba antibiotikami.

Lekári nevedia s istotou predpovedať, u ktorého dieťaťa sa rozvinie alergia. Jediný spôsob, ako zistiť prítomnosť atopie u dieťaťa je ísť na alergické testy, ktoré zmerajú IgE pre rôzne alergény. Značný význam pre rozvoj atopie má skutočnosť, či alergiou trpí len jeden alebo obaja rodičia. Silným ukazovateľom rizika vzniku alergií je aj atopia u súrodencov.

Štatistika je takáto:

Budúcnosť prevencie a liečby alergií

Celé spektrum génov, ďalších imunitných vplyvov a ich kombinácie s vonkajšími alergizujúcimi podnetmi ešte nie je vedcami komplexne zachytené. Budúce štúdie sa musia zamerať na identifikáciu kľúčových génov a skúmať ich interakcie s ostatnými faktormi. Potom bude možné hlbšie pochopiť vývoj tejto choroby a prijať aj účinné preventívne a liečebné opatrenia. Kto vie, možno raz budeme pri vývoji bábätok ovplyvňovať aj samotné gény, ktoré stoja za alergiou.

doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA

klinický imunológ, alergológ, pediater

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Petra Schutza

Čo sú fakty a čo chválenkárstvo Kočnera

Nezostáva nič, len si trpezlivo počkať, čo sa z Threemy dovyšetrí a čo nie.


Už ste čítali?