reklama

Genetická predispozícia vzniku alergií

Vedci už mnoho rokov intenzívne pátrajú po príčinách vzniku alergickej reakcie. Celý proces vzniku a rozvoja jednotlivých druhov alergií a intolerancií ešte nie je úplne známy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Predpokladá sa, že základnými faktormi, ktoré stoja za rozvojom jednotlivých druhov alergií a intolerancií sú genetická predispozícia, ale aj zmena nášho životného štýlu a vonkajšie prostredie.

Vplyv genetiky (dedičnosti) sa ukazuje byť dôležitý, ale predsa len menší než sa predpokladalo v minulosti. Skoro polovica populácie – 40 % má genetickú predispozíciu (vlohu) pre vznik niektorej alergie – tzv. atopie. Predpoklad alergie ale ešte neznamená jej vznik. Na konečný rozvoj alergie u dieťaťa treba splniť viacero predpokladov. Napríklad sa musí v rannom detstve objaviť vonkajší spúšťač, alergén.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vzhľadom na fakt, že objem alergií v populácii vo vyspelých krajinách neustále narastá, ukazuje sa, že vonkajšie vplyvy sú dôležitejšie než dedičnosť. Podieľa sa na nich hlavne „západný štýl života“, kam patrí vplyv domáceho a pracovného prostredia, interiérov bytov, budov, kde trávime 95 % svojho života, znečistenie vonkajšieho prostredia, aktívne aj pasívne fajčenie, výživové návyky, menší počet detí v rodinách a klimatizácia v miestnostiach. Tiež k zvýšenej vnímavosti vedie prílišná sterilita prostredia a prehnaná liečba antibiotikami.

Lekári nevedia s istotou predpovedať, u ktorého dieťaťa sa rozvinie alergia. Jediný spôsob, ako zistiť prítomnosť atopie u dieťaťa je ísť na alergické testy, ktoré zmerajú IgE pre rôzne alergény. Značný význam pre rozvoj atopie má skutočnosť, či alergiou trpí len jeden alebo obaja rodičia. Silným ukazovateľom rizika vzniku alergií je aj atopia u súrodencov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Štatistika je takáto:

Budúcnosť prevencie a liečby alergií

Celé spektrum génov, ďalších imunitných vplyvov a ich kombinácie s vonkajšími alergizujúcimi podnetmi ešte nie je vedcami komplexne zachytené. Budúce štúdie sa musia zamerať na identifikáciu kľúčových génov a skúmať ich interakcie s ostatnými faktormi. Potom bude možné hlbšie pochopiť vývoj tejto choroby a prijať aj účinné preventívne a liečebné opatrenia. Kto vie, možno raz budeme pri vývoji bábätok ovplyvňovať aj samotné gény, ktoré stoja za alergiou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA

klinický imunológ, alergológ, pediater

Imunoblog

Imunoblog

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  77
  •  | 
  • Páči sa:  65x

Zdravie máme iba jedno, preto je dôležité sa oň starať.Nadmerná precitlivenosť alebo naopak znížená obranyschopnosť vie poriadne zamávať s našim zdravím, ktorého hlavným zdrojom je naša imunita. Aby sme si ju však dokázali chrániť a udržať, musíme jej rozumieť. Na našom blogu preto nájdete rady odborníkov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti v oblasti zdravia a imunity. Viac o imunite sa dočítate na: www.imunoblog.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

reklama

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu