Suchý nos - novodobý syndróm?

Autor: Imunoblog | 25.9.2019 o 9:42 | (upravené 25.9.2019 o 9:57) Karma článku: 10,03 | Prečítané:  12206x

Nosná sliznica patrí k prvej obrannej línii proti baktériám a vírusom pred tým, než vstúpia hlbšie do dýchacích ciest. Aby fungovala správne, vyžaduje určitú mieru vlhkosti.

Pocit sucha v nose býva často podceňovaný. Až keď sa k nemu pridajú aj ďalšie príznaky zníženia funkčnosti horných dýchacích ciest, tak ho začíname brať vážne. Či už ide o zhoršenie čistiacej funkcie vrátane zápachu, zníženie cirkulácie vzduchu, tvorbu chrást alebo o bolestivé až krvácavé trhliny na nosnej sliznici, vždy je výsledkom zvýšená náchylnosť na bakteriálne infekcie a zhoršené dýchanie. Preto je dôležité pocit sucha v nose nepodceniť a vypátrať jeho príčinu čo najskôr.

K najčastejším príčinám suchosti v nose patria:

 • Nádcha
 • Klimatizácia
 • Extrémne horúce a suché počasie
 • Vedľajšie účinky liekov a nosových sprejov
 • Hormonálne zmeny u žien vstupujúcich do menopauzy
 • Hypertenzia
 • Keratokonjunktivitída sicca (tzv. syndróm suchého oka)
 • Sjögrenov syndróm

Infekcie horných dýchacích ciest (napr. nádcha) sú častou príčinou suchého nosa. Vírus dokáže spôsobovať nielen nadmernú produkciu hlienu, ale naopak aj jej vysychanie. V prípade, ak je vonku extrémne horúce a suché podnebie, resp. sme často v klimatizovanom prostredí, vieme taktiež príčinu straty vlhkosti v nose odhaliť pomerne ľahko.

Podobne je tomu aj v prípade užívania liekov, ako sú niektoré antihistaminiká, anxiolytiká, či antidepresíva. K bežnej príčine vysychania nosnej sliznice patrí aj nesprávne užívanie nosových sprejov, tzv. dekongestantov, teda liekov uvoľňujúcich upchaný nos. Ak ich užívate dlhšie ako 5 – 7 dní počas nádchy, tak sa môže vyvinúť chronické vysychanie nosovej sliznice.

K menej obvyklým príčinám vysychania slizníc v prínosových dutinách patria chronické choroby dolných dýchacích ciest ako chronická obštrukčná choroba pľúc a hormonálne zmeny u žien vstupujúcich do menopauzy. Suché nosné sliznice, sprevádzané krvácaním z nosa, môžu byť aj ukazovateľom vysokého krvného tlaku (hypertenzie).

Zriedkavé, ale vážnejšie príčiny sucha v nose

Hoci suchý nos býva zriedka príznakom vážneho zdravotného stavu, ak problém trvá dlhšie a vylúčili ste vyššie uvedené príčiny, určite vyhľadajte lekársku pomoc. Za suchom v nose totiž môžu stáť aj zriedkavé, ale vážnejšie zdravotné problémy ako Sjögrenov syndróma keratokonjunktivitída sicca (syndróm suchého oka častý napríklad pri reumatoidných ochoreniach).

Pre Sjögrenov syndróm je typické vysychanie slizníc v celom organizme vrátane nosa. Keďže ide o autoimunitné ochorenie, syndróm útočí na žľazy vlastného organizmu, produkujúce vlhkosť a hlien. Okrem vplyvu na sliznice v očiach, ústach, krku, nose a dýchacích cestách ako takých, Sjögrenov syndróm môže vplývať aj na obličky, kĺby, cievy a nervový systém.

V prípade, ak trpíte týmto syndrómom a mávate častý pocit sucha v nose a prínosových dutinách, skúste tieto štyri liečebné tipy:

 1. Zakúpte si do bytu vrátane spálne viacero zvlhčovačov vzduchu. Optimálny rozsah vlhkosti pre vás sa pohybuje medzi 55 – 60%, bez ohľadu na okolitú teplotu.
 2. Pravidelne vyhľadávajte prostredie s vyššou vlhkosťou, ako napr. parnú kúpeľ. Treba si ale byť vedomý, že horúce a dlhé kúpele môžu vysušovať pokožku.
 3. Ak je to len trochu možné, vyhnite sa liekom, ktoré zvyšujú vysúšanie slizníc. Ak si nie ste istí, o ktoré ide, poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
 4. Používajte špeciálne spreje na zvlhčovanie a prečisťovanie nosných dutín. Pomôcť dokážu aj nosné gély, ktoré je vhodné aplikovať najmä v noci pred spaním. Malo by ísť výlučne o gély rozpustné vo vode, pričom ich treba aplikovať šetrne a poležiačky, aby sa zabránilo vdýchnutiu gélu do pľúc.

Všeobecné tipy na prevenciu a liečbu sucha v nose:

 • V prípade extrémne suchého nosa, pite viac tekutín, než je obvyklé. Minimum je 6 trojdecových pohárov vody, čaju či džúsu denne.
 • Do pravidelného preventívneho režimu zaraďte izotonické soľné/morské nosové spreje na čistenie a zvlhčovanie dutín. Vzhľadom na to, že sucho v nose zvyšuje náchylnosť sliznice na útok baktérií, zvýšte hydratáciu slizníc počas cestovania aj v dobe vírusových infekcií.
 • Nezabudnite doma či v kancelárii používať zvlhčovač vzduchu. Tieto prístroje treba pravidelne čistiť proti množeniu baktérií.
 • Ak užívate antihistaminiká alebo lieky znižujúce prekrvenie slizníc, poraďte sa so svojím lekárom o tom, ako túto liečbu upraviť.
 • Ak vás bolí hlava, siahnite po ibuproféne či paracetamole, ktoré neobsahujú dekongestant ani antihistaminikum.
 • Ak sucho v nose neustúpi ani po 10 dňoch domácej liečby, obráťte sa na vášho lekára.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ministerstvo spustilo registráciu na očkovaciu lotériu. Aké sú podmienky?

Spustenie registrácie sa posunulo o niekoľko hodín.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Prémia pre Matoviča (komentár)

Kto chce vyhrať štátne peniaze, musí sledovať Matovičovo dielo.

Autorská strana Sone Jánošovej

Mal jedny topánky na celú vojnu, zo stromov jedol živicu a ja som ho nasledovala

Stotridsať kilometrov v stopách ukrývaných detí.


Už ste čítali?