Žihľavka - čo ju môže spôsobiť

Autor: Imunoblog | 23.10.2019 o 9:00 | (upravené 29.10.2019 o 14:16) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  2809x

Minimálne 20-30% ľudí sa aspoň raz za život stretlo s mapovitými, červenými, svrbivými fľakmi na koži, podobnými ako po popŕhlení žihľavou. 

 

Niekedy sú prejavy spojené aj s opuchom – najčastejšie v oblasti pier, očí, ale môže to postihovať aj iné časti tela. Tieto prejavy vznikajú náhle. Príčiny vzniku žihľavky sú rôznorodé a nie vždy sú spojené so závažným ochorením.

V prvom rade si musíme rozdeliť prejavy žihľavky (urtikárie) na akútne a chronické. Aký je v nich rozdiel? Akútne prejavy žihľavky - tak ako samotný názov hovorí - vzniknú náhle a môžu byť spôsobené rôznymi faktormi. Akútna žihľavka sa viac vyskytuje u detí. Najčastejšie ide o výsyp pri infekcii, kedy je žihľavka spojená aj s inými prejavmi infekcie (teplota, nádcha, kašeľ, hnačka, zvracanie, alebo len vysoká teplota bez iných príznakov). V iných prípadoch sa kožné prejavy objavia až po ustúpení prejavov infekcie. Akútna žihľavka je závažná vtedy, ak je spôsobená alergickou reakciou - väčšinou na potraviny, alebo lieky. V prípade alergickej reakcie je nástup prejavov po kontakte s alergénom veľmi rýchly, príznaky sa objavia najneskôr do 2 hodín. Niekedy je vznik žihľavky okrem samotnej potraviny spôsobený spolupôsobením ďalšieho faktora, ako je napríklad fyzická námaha následne po konzumácii potraviny. Akútna žihľavka môže byť prvým prejavom začínajúcej závažnej alergickej reakcie - anafylaktického šoku. Pri akútnej žihľavke je okrem liečby v čase jej prejavov veľmi dôležité následne z odstupom času po odznení príznakov vylúčiť alebo potvrdiť alergický pôvod ťažkostí.

Diagnostickým problémom je chronická urtikária. To je žihľavka, ktorá pretrváva viac ako šesť týždňov. Chronická žihľavka sa na rozdiel od akútnej vyskytuje častejšie u dospelých pacientov. Môže byť spôsobená rôznymi faktormi, preto je potrebné vylúčiť veľké množstvo ochorení. Napr. chronický zápal,  autoimunitné ochorenie, ale aj nádorové ochorenie. Spôsobovať ju môžu aj fyzikálne stimuly, ako je teplo, chlad, tlak. Preto pacienti s dlhotrvajúcou žihľavkou musia absolvovať veľké množstvo vyšetrení. Ak sa nájde príčina, jej správna liečba dokáže žihľavku odstrániť. U 80% pacientov sa však nepodarí odhaliť žiadnu príčinu a vtedy hovoríme o idiopatickej žihľavke. Tu je liečba problematickejšia. Aj v tomto prípade však máme k dispozícii lieky, ktoré dokážu prejavy žihľavky úplne potlačiť. Napriek tomu, že v súčasnosti sú „in“ rôzne potravinové intolerancie či potravinové alergie, v prípade chronickej žihľavky sa súvis s potravinami zistí len veľmi ojedinele (na rozdiel od akútnej žihľavky). Keďže za chronickou žihľavkou sa môže skrývať veľké množstvo rôznych ochorení, sú potrebné podrobné vyšetrenia a trpezlivosť pri ich absolvovaní, kým sa správne zhodnotí daný stav a nastaví sa správna liečba.

autor: MUDr. Zuzana Rennerová, PhD. 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Mimoriadne Dobré ráno

Mimoriadny podcast: Môžem ísť od soboty na prechádzku?

Ako sa sprísňujú na Slovensku pravidlá.

V noci do reštaurácie, navyše bez rúška. Babiš žiada, aby Prymula odstúpil

Babiš sľúbil, že ak Prymula nepodá rezignáciu sám, z funkcie ho odvolá.


Už ste čítali?