reklama

Žihľavka - čo ju môže spôsobiť

Minimálne 20-30% ľudí sa aspoň raz za život stretlo s mapovitými, červenými, svrbivými fľakmi na koži, podobnými ako po popŕhlení žihľavou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Niekedy sú prejavy spojené aj s opuchom – najčastejšie v oblasti pier, očí, ale môže to postihovať aj iné časti tela. Tieto prejavy vznikajú náhle. Príčiny vzniku žihľavky sú rôznorodé a nie vždy sú spojené so závažným ochorením.

V prvom rade si musíme rozdeliť prejavy žihľavky (urtikárie) na akútne a chronické. Aký je v nich rozdiel? Akútne prejavy žihľavky - tak ako samotný názov hovorí - vzniknú náhle a môžu byť spôsobené rôznymi faktormi. Akútna žihľavka sa viac vyskytuje u detí. Najčastejšie ide o výsyp pri infekcii, kedy je žihľavka spojená aj s inými prejavmi infekcie (teplota, nádcha, kašeľ, hnačka, zvracanie, alebo len vysoká teplota bez iných príznakov). V iných prípadoch sa kožné prejavy objavia až po ustúpení prejavov infekcie. Akútna žihľavka je závažná vtedy, ak je spôsobená alergickou reakciou - väčšinou na potraviny, alebo lieky. V prípade alergickej reakcie je nástup prejavov po kontakte s alergénom veľmi rýchly, príznaky sa objavia najneskôr do 2 hodín. Niekedy je vznik žihľavky okrem samotnej potraviny spôsobený spolupôsobením ďalšieho faktora, ako je napríklad fyzická námaha následne po konzumácii potraviny. Akútna žihľavka môže byť prvým prejavom začínajúcej závažnej alergickej reakcie - anafylaktického šoku. Pri akútnej žihľavke je okrem liečby v čase jej prejavov veľmi dôležité následne z odstupom času po odznení príznakov vylúčiť alebo potvrdiť alergický pôvod ťažkostí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
(zdroj: adobe.stock)

Diagnostickým problémom je chronická urtikária. To je žihľavka, ktorá pretrváva viac ako šesť týždňov. Chronická žihľavka sa na rozdiel od akútnej vyskytuje častejšie u dospelých pacientov. Môže byť spôsobená rôznymi faktormi, preto je potrebné vylúčiť veľké množstvo ochorení. Napr. chronický zápal, autoimunitné ochorenie, ale aj nádorové ochorenie. Spôsobovať ju môžu aj fyzikálne stimuly, ako je teplo, chlad, tlak. Preto pacienti s dlhotrvajúcou žihľavkou musia absolvovať veľké množstvo vyšetrení. Ak sa nájde príčina, jej správna liečba dokáže žihľavku odstrániť. U 80% pacientov sa však nepodarí odhaliť žiadnu príčinu a vtedy hovoríme o idiopatickej žihľavke. Tu je liečba problematickejšia. Aj v tomto prípade však máme k dispozícii lieky, ktoré dokážu prejavy žihľavky úplne potlačiť. Napriek tomu, že v súčasnosti sú „in“ rôzne potravinové intolerancie či potravinové alergie, v prípade chronickej žihľavky sa súvis s potravinami zistí len veľmi ojedinele (na rozdiel od akútnej žihľavky). Keďže za chronickou žihľavkou sa môže skrývať veľké množstvo rôznych ochorení, sú potrebné podrobné vyšetrenia a trpezlivosť pri ich absolvovaní, kým sa správne zhodnotí daný stav a nastaví sa správna liečba.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama

autor: MUDr. Zuzana Rennerová, PhD. 

Imunoblog

Imunoblog

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  77
  •  | 
  • Páči sa:  65x

Zdravie máme iba jedno, preto je dôležité sa oň starať.Nadmerná precitlivenosť alebo naopak znížená obranyschopnosť vie poriadne zamávať s našim zdravím, ktorého hlavným zdrojom je naša imunita. Aby sme si ju však dokázali chrániť a udržať, musíme jej rozumieť. Na našom blogu preto nájdete rady odborníkov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti v oblasti zdravia a imunity. Viac o imunite sa dočítate na: www.imunoblog.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

reklama

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu