Za kožnou chorobou akné stoja zmeny hormonálnych hladín v organizme (najmä, ale nielen počas puberty, tehotenstva a menštruácie). Kožné žľazy produkujú nadmerné množstvo mazu, ktorý upcháva mazové žľazy v koži.
Následne vznikajú typické čierne bodky, vyrážky a komedóny (uhry). Do „hry“ vstupujú aj baktérie Propionibacterium acne, inak bežne sa vyskytujúce na pokožke, ktorých vplyvom dochádza k zápalu kožných vačkov, vzniku hnisavých papúl alebo cýst.
Akné patrí k ochoreniam, ktoré majú dedičné pozadie. Takže ak ním trpia obaja rodičia, je pravdepodobné, že akné bude mať aj ich dieťa. Naopak neexistujú dôkazy z vedeckých štúdií, že akné spôsobuje zlá strava, slabá hygiena či nevhodná sexuálna aktivita. Napriek tomu časť odborníkov tvrdí, že jeho rozvoj podporujú aj stres, sacharidové a mliečne potraviny, psychické poruchy či niektoré nesprávne životné návyky.
Výskyt akné
Najčastejšie sa akné objavuje u adolescentov a mladších dospelých. Podľa prieskumov až 80% ľudí vo veku medzi 11 a 30 rokov bolo zasiahnutých aspoň slabou formou akné.
Najčastejšie sa vyskytuje u dievčat vo veku 14 a 17 rokov a u chlapcov medzi 16 a 19 rokom. Väčšina akné vymizne po dvadsiatke. Avšak približne 1 % mužov a 5 % žien trpí akné aj vo veku nad 25 rokov.

Aké poznáme druhy akné?
Akné môžeme rozdeliť na miernu, strednú a ťažkú formu. Mierna forma sa prejavuje slabým výsypom komedónov (uhrov) a pľuzgierikov. Len v minimálnej miere sa objavujú uzlíky a zapálené lézie, bez rizika zjazvenia. Stredný stupeň akné je sprevádzaný početnejším výskytom papúl, komedónov a pľuzgierikov. Ťažké a chronické formy akné (dermatológovia rozlišujú viac podskupín) sú charakteristické značným výskytom papúl a vyrážok, prechádzajúcich až do hnisavých či podkožných uzlov na dosť značnej ploche pokožky. V týchto prípadoch je výrazné riziko zjazvenia. Už pri strednom stupni sa odporúča navštíviť dermatológa.
Ako sa akné lieči?
K dispozícii máme značné množstvo liečebných postupov a prípravkov. V princípe sa delia na preventívne činnosti, povrchovú liečbu pokožky a systémovú perorálnu (ústnu) liečbu. Zaujímavou je svetelná terapia. Rôzne etapy vývoja a formy akné si vyžadujú rôznu liečbu. Medzi najčastejšie oficiálne formy terapie patria:
- Benzoyl peroxid,
- antibiotiká vo forme krémov alebo ústne,
- retinoidy,
- svetelná terapia,
- perorálna antikoncepcia (u žien).
Nemedicínske liečebné postupy pri miernom akné
Najmä pri miernejších formách akné netreba podceňovať prírodnú liečbu vrátane úpravy stravovania. Niekedy stačí iba správna nutričná rovnováha a starostlivosť o pleť a nastane pozitívna zmena. Pred návštevou lekára skúste skombinovať viaceré z týchto prípravkov a postupov. Výsledok by sa mal dostaviť najneskôr do 6 týždňov:
Tea Tree olej – olej zo stromu Melaleuca alternifoliais z Austrálie (nejde o pravý čajovník). Zásluhou antibakteriálnych účinkov pôsobí proti akné, pričom má veľmi málo nežiaducich účinkov.
Aloe Vera – vodnatý gél z Aloe vera je tiež účinným prírodným liekom proti akné. Gél je bohatý na enzýmy, má upokojujúce protizápalové a antibakteriálne vlastnosti.
Zinok – pri akné je vhodné dopĺňať si kapsulami hladinu zinku v organizme, a tým posilňovať imunitný systém s pozitívnym vplyvom aj na regeneráciu pokožky.
Vitamín E a A – vitamín A podporuje stav pokožky, vitamín E taktiež pomáha v boji proti akné svojimi antioxidačnými vlastnosťami.
Medová kúra – 2 x týždenne si naneste na tvár medovú masku. Med má antibakteriálne a dezinfekčné vlastnosti a podporuje hojenie drobných raniek.
Umývajte si postihnuté miesta dvakrát denne mydlom s obsahom síry. Umývať sa treba jemne, aby nedošlo k poškodeniu pokožky, ktoré by len zvýšili tvorbu mazu.
Udržujte svoje vlasy z dosahu tváre.
Chróm – je dôležitý pre liečbu kožných infekcií. Užívajte ho raz denne počas 3 mesiacov, resp. počas zhoršeného akné.
Nenoste make-up. Zbytočne len prispieva k upchávaniu pórov pokožky. Ak už ho naozaj musíte aplikovať, používajte len prípravky na vodnej báze.
Nevytláčajte ani neškriabte si uhry a čierne bodky.
Vymieňajte si každý druhý – tretí deň návlek na vankúši.
Autor článku: MUDr. Vladimír Flimer
kožný lekár, dermatovenerológ
Zdroj: archív článkov Imunoblog